Powered by jointab: info@jointab.ir
 
 

انواع پرینترهای سه بعدی و مواد مصرفی


 

مقدمه : مدتی است که موضوع  پرینتر های سه بعدی بسیار داغ شده است ، از این رو ما نیز مطالبی در این مورد در این پایگاه قرار خواهیم داد.

انواع پرینتر های 3D : دو نوع پرینتر موجود است : صنعتی و خانگی . ممکن است مواد مورد استفاده این دو دسته کاملاً متفاوت باشد. همانند پرینتر های معمولی پرینتر های صنعتی از قدرت و توانایی های بیشتری برخوردار هستند و پرینتر های خانگی ساده تر هستند.

مواد مصرفی پرینتر ها: البته پرینتر های عیجب و قریب بسیاری با مواد مصرفی از پلی کربنات تا پلی استر گرفته تا نایلون وجود دارد. بیشترین مواد پلاستیکی موجود ABS,PLA,PVA است.

1- ABS : این مواد در صنعت بسیار استفاده می شوند ، در خوردرو سازی ، صنایع تاسسات و بسیاری از لوله ها ، وسایل آشپزخانه ، بعضی از ساز های موسیقی و...

این نوع مواد بسیار مقاوم و محکم هستند ، کمی انعطاف پذیر و کاملاً به حرارت مقاوم هستند. این مواد در اکثر پرینتر های گرمایی قابل استفاده هستند. دمای کاری پرینتر باید بین 210-250 درجه سانتی گراد باشد.

2- PLA : این نوع ماده از نوع پلاستیک های تجزیه پذیر  حرارتی می باشد می باشد که معمولاً از نشاسته ذرت ساخته می شود. قبلاً هم در صنایع پزشکی ، برای مثال بخیه های عمقی جذبی استفاده می شود که در بدن بعد از شش ماه تا دوسال به اسید لاکتیک که برای بدن بی ضرر است تجزیه می شود.

3- PVA : این نوع پلاستیک بسیار ویژه است و در بسیاری از صنایع استفاده می شود . این پلاستیک حتی می تواند در آب حل شود در پزشکی ، وسایل بهداشتی ، لوازم کودکان و ... استفاده می شود و خواص ویژه ای دارد.

دقت پرینتر ها :

این پرینتر ها به دو دسته تقسیم می شوند ، وابسته و مستقل از محیط . پرینتر های وابسته به محیط می توانند از یک یا چند پارامتر محیطی مثل گرانش ، رطوبت ، دما و... تاثیر بگیرند. پرینتر های مستقل از محیط طوری طراحی می شوند که از محیط تاثیری نمی گیرند. مثل پرینتر هایی که در ایستگاه فضایی استفاده می شوند. معمولاً این پرینتر ها بسیار گرانتر هستند.

دقت پرینتر ها می تواند از از چند سانتی متر تا مقیاص های نانومتری باشد ، برای مثال پرینتر هایی در حال طراحی هستند که قرار است روزی در کره ماه یا مریخ برای بشر ساختمان بسازند. یا پرینتر هایی که بر اشیایی کوچک تر از تار مو بسازند.

مطالب تصادفی